REMONT I ADAPTACJA NA CELE KULTURALNE BUDYNKU SYNAGOGI
Ostrów Wielkopolski | ul. Raszkowska 21
Inwestor: Gmina Miasto Ostrów Wlkp.
Współautor: Zakład Usług Projektowych „BUDEX” Janusz Michalski, arch. Wiesław Motyl (elewacje) „ANTA” Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Arkadiusz Wypych (elementy zewnętrzne, polichromia)
Powierzchnia: 825,90 m2
Kubatura: 9111,00 m3
Projekt: 2009
Realizacja: 2011
fot. archiwum pracowni oraz Krzysztof Dera
“Wnętrze to jednoprzestrzenna sala główna, otoczona z 3 stron drewnianymi 2 kondygnacyjnymi galeriami, północne i południowe galerie zwieńczone łukami podkowiastymi o koronkowych licach, zachodnia w przyziemiu podzielona 3 otworami zamkniętymi łukiem, a na drugiej kondygnacji zwieńczona prosto. Galerie pełniły role babińca. Ściana wschodnia kryjąca niegdyś arkę, zamknięta jest dużym murowanym łukiem pełnym z ozdobną bordiurą. Na tej ścianie zachowała się również rozeta, obramowana błękitno-złotymi promieniami i pierścieniami. Po bogato zdobionej arce (Aron ha-kodesz) o wysokości niemal całego pomieszczenia, ujętej 2 wieżami pozostały jedynie ślady.
Na jedynym z filarów w przyziemiu zachowały się narodowosocjalistyczne pieczęcie z orłem trzymającym swastykę, a pod nim litery H.U. Całość ruchomego wyposażenia miedzy innymi 3 mosiężne żyrandole oraz arka, po wojnie została wywieziona przez komunistów.
Wnętrze oświetlają 10 dużych okien zasłoniętych przez galerie i jeden okulus od strony arki. Okna niegdyś wypełniały kolorowe witraże.
Na ścianach zachowały się resztki dekoracji malarskiej przedstawiające motywy geometryczne oraz roślinne. Pod zachodnią galerią na ścianie wymalowano pas z motywem meandra.
Na balkony wchodzono przez 3 klatki schodowe, od południowego i północnego wschodu oraz od północnego zachodu. Przy czym klatka południowo-wschodnia prowadziła na same poddasze.
Cała sala przykryta jest drewnianym stropem.” (© wikipedia.org)